Новости

"Света Земља у нашим срцима " - предавање Високопреосвећеног Митрополита Јоаникија

Његово Високопреосвештенство архиепископ цетињски и митрополит црногорско-приморски г. Јоаникије, одржао је вечерас у преиспуњеном храму Светог Спаса на Топлој, предавање на тему "Света Земља у нашим срцима."

Ово предавање било је прожето живим примјерима истинског покајања, светитеља који су се подвизавали на благословеној и освећеној палестинској земљи. Света Земља освећена је Спаситељевим стопама, Његовим спасоносним страдањима и васкрсењем, због чега она привлачи многе неком чудесном благодаћу. "Такво искуство имамо и ми са светим мјестима и код нас, а камо ли у Палестини гдје је Господ та мјеста обиљежио својим животом", рекао је Митрополит и подсјетио између осталог на Гору кушања, на којој сада "некако и сами осјетимо да ту и даље није баш лако опстати".
Указујући тако на сва благословена мјеста Свете Земље, Високопреосвећени Митрополит је нагласио да читајући у ове дане поста Покајни канон Светог Андреја Критског, можемо на један тајанствен начин ходочастити овим чудесним мјестима и доживити њихову силу, иако тијелом ту нисмо присутни.

Међутим, уколико нам се и отвори пут да походимо таква мјеста, то никако не смијемо чинити без посебног страха Божијег и љубави. Многи наши свети преци су сматрали за посебну милост и благослов, када их Господ удостоји да ходочасте Светом Земљом, напомиње Митрополит и додаје да је ту прије свих наш Свети Сава. Не само да је походио Свету Земљу, него је даривао многе манастире, враћао дугове манастирима који су били јако угрожени и обнављао духовни и монашки живот у њима.

Бригу о светињама Свете Земље пројављивали су и други наши светитељи, патријарси и епископи, подсјећа Митрополит и напомиње да "никако не смијемо заборавити да су српски монаси преко сто година држали манастир Светога Саве Освећеног", те још дуже "управљали и манастиром Светога Архангела Михаила поред храма Васкрсења Христовог".

У наставку предавања, Високопреосвећени Митрополит је указао на могућности које нам је Господ подарио. Наиме, могуће је да "на духован начин будемо присутни у Светој Земљи, као што може бити, нажалост, да неко ходочасти по Светој Земљи, али да не доживи изнутра ту духовну благодат, јер се није духовно припремио". С тим у вези, Митрополит подсјећа да је вриједно помена, то да су наши стари преци знали "да се добро припреме прије него што оду у Свету Земљу на хаџилук". Они су знали да посте неко вријеме пред одлазак, да се исповиједе и поразговарају са неким о томе шта све могу обићи, али су знали као и наши честити преци, да издвоје, припреме с љубављу и оставе по неки пролог.

Дивно је када наши људи помажу Свету Земљу и "тиме показујемо бригу о нашим коријенима. Наши коријени нису само оно што имамо у националном погледу, већ и оно што имамо у духовном погледу", а управо ти духовни корјени јесу и претежнији, закључио је Високопреосвећени Митрополит. Јединство Православне вјере и припадност једној Цркви као истинској породици, осјећамо не само када походимо Јерусалим, већ и када ходочастимо и походимо светиње других помјесних црквава. "Одемо у Русију, одемо у Бугарску, Грузију, Румунију и обогатимо се свуда, зато што је то једна вјера, једно је богослужење, једна Литургија, исте су Свете Тајне, иста је и духовност, иако она има неке националне ознаке, због језика, због различитих предања, али је то исто богатство велико, закључује Митрополит.

Он је поручио за крај да смо призвани "да се обогатимо нашим разликама, јер оне могу да допринесу богатству нашега живота, ако смо у љубави".

Након предавања, архијерејски намјесник херцегновски протојереј-ставрофор Обрен Јовановић, позвао је сабране да и сјутра, у недјељу 6. априла, дођу на свештено Литургијско сабрање, које ће служити Високопреосвећени Митрополит Јоаникије са свештенством, такође у овоме светом храму.